Balada pro banditu II

čtvrtek 24. května 19.30 Multifunkční sál Staré Město

pátek 24. května 18.00 sál Evropa Hodonín

TYP : předpremiéra dokumentárního filmu

HOSTÉ : STARÉ MĚSTO : režisér Vladimír Morávek, dramaturg Jan Gogola ml., producent Petr Minařík, herečka Eva Vrbková / HODONÍN : producent Pavel Řehořík

OBSAH : v loňském roce proběhla první část natáčení nové verze slavného příběhu Nikoly Šuhaje. Základem je úspěšná divadelní verze Vladimíra Morávka a snaha konečně tento příběh natočit přímo na Zakarpatské Ukrajině - v Koločavě. 

o filmu a tvůrcích ....

Muzikál Balada pro banditu Milana Uhdeho a Miloše Štědroně se stal legendou a písně z něj v ČR totálně zlidověly. Původní zpracování muzikálu ze sedmdesátých let vrátil na scénu Divadla Husa na provázku, odkud hra vzešla, Vladimír Morávek. Divočejší a rockově "přitvrzená" verze Balady o Nikolovi a Eržice, o četnících a loupežnících, o přátelství a zradě, o lásce a smrti velkolepě ožila více než dvěma sty reprízami. Obrovský úspěch Balady vedl tvůrce k myšlence nového filmového zpracování. Natáčení filmu by mělo proběhnout na Zakarpatské Ukrajině, která byla kdysi součástí Československa a režijní pojetí hodlá zapojit neherce i místní obyvatele, zcela v duchu formanovských filmů šedesátých let. 

Vladimír Morávek

český filmový a divadelní režisér, se narodil 9. dubna 1965. Vystudoval JAMU v Brně, obor činoherní režie. V letech 1989 až 1995 spolupracoval s Divadlem Husa na provázku v Brně, kde se režijně podílel např. na hrách 1980 čili Jak Lukáš V. a Sagvan T. vařili dort nebo Maryša. Od r. 1995 pracoval pro Klicperovo divadlo v Hradci Králové (hry Král Lear či Hamlet). Pak se vrací zpět do Brna. Režíroval projekt Čechov Čechům, který se v Anketě Divadelních novin o inscenaci roku umístil na první příčce. Dostal několik cen jihomoravských dokumentaristů, mnohokrát byl nominován na Cenu Alfréda Radoka. Jako televizní režisér natočil v produkci ČT desítky dokumentárních filmů a pár pohádek. Společně s Janem Budařem napsal scénáře k filmům NUDA V BRNĚ (2003) a HRUBEŠ A MAREŠ JSOU KAMARÁDI DO DEŠTĚ (2005), které také sám režíroval. Kromě toho režíroval i muzikál Excalibur v Divadle Ta Fantastika, a to do roku 2003. Pak byl až do roku 2018 ředitelem a režisérem brněnské Husy na provázku. 

Jan Gogola ml.

Režisér, dramaturg České televize, publicista, pedagog FAMU a JAMU. Absolvent fakulty žurnalistiky UK a katedry dokumentární tvorby na FAMU-AMU. V roce 2006 šéf programu Televizního studia Brno - ČT. Režisér celovečerní street movie s národem k použití: Národ sobě aneb České moře v osmnácti přílivech - festivaly Jihlava, Linz, Nisa Festival - Zittau, Wiesbaden, Finále Plzeň. České Velenice Evropské - jeden díl z rakouského situačně dokumentárního filmu Across the Border - Napříč hranicí: dvě ceny na MFF festivale v Lipsku 2004 a dvě ceny MFF Syrakusy - USA 2005, film byl také uveden mimo jiné na festivalech v Amsterdamu, v Jihlavě, ve Florencii.

Autor mimo jiné těchto filmů a televizních pořadů, z nichž některé byly uvedeny a oceněny na tuzemských a zahraničních festivalech a všechny v České televizi: Deník babičky Němcové (filmový deník o počasí a společnosti), Nonstop (filosofická groteska o nekonečnosti proudící dálnicí), Odstup a kontakt Dana Trubače (portrét sochaře, manžela, otce, vesničana), Panelák je kamarád - Praha mizerná, Slečna Braník - Praha mizerná, Ave Braník (portréty částí Prahy), Panenka proti zbytku světa (hraný portrét), Svědectví Františka Daniela (tragikomické vyprávění bývalého romského vězně koncentračních táborů), Veselí pod Moravou (povodňová reportáž jako výzva), Vila Inocent (portrét ženy s absolutní vůlí), šesti částí z cyklu Intolerance: Matiční souvislosti, Komunikační souvislostatd...

Režisér a scénárista sedmi dílů televizního cyklu Archivní eseje, v rámci kterého uváděl tzv. dokumentární filmy seřazené a glosované odborníky i laiky k určitému společenskému tématu. Dramaturg mimo jiné těchto oceňovaných filmů: Česká rapublika (r. Pavel Abrahám), Český mír (r. Vít Klusák, Filip Remunda), Český sen (r. Vít Klusák, Filip Remunda), Iné svety (r. Marko Škop), Jak se vaří dějiny (r. Peter Kerekes), Ježíš je normální(r. Tereza Nvotová), Katka (r. H. Třeštíková), Maturita v listopadu (r. Jiří Krejčík), Nesvatbov(r. Erika Hníková), Oko nad Prahou (r. Olga Špátová), Osadné (r. Marko Škop), Pátrání po Ester (r. Věra Chytilová), 66 sezón (r. Peter Kerekes), Zvonky štěstí (r. Jana Bučka, Marek Šulík).

Petr Minařík

Od roku 1995 je spolumajitelem nakladatelství Větrné mlýny, je šéfredaktorem kulturní revue RozRazil a hlavním dramaturgem středoevropského literárního festivalu Měsíc autorského čtení. Volně spolupracuje s Tvůrčími producentskými skupinami ČT se sídlem v Brně (TPS Kamily Zlatuškové, Patricka Diviše a Davida Ziegelbauera), je tedy člověkem - eufemisticky řečeno - ekumenickým. V redakci zpravodajství ČT Brno pracuje jako externí editor. Producentsky se podílel na výrobě cyklů pro ČT: Česko jedna báseň a Čtenářský deník. V roli koproducenta pak stojí za projektem Evropa jedna báseň, který pohledem českých a slovenských dokumentaristů představil 27 básníků z 27 zemí Evropské unie. Společně s kolegou Pavlem Řehoříkem produkoval dokumentární filmy Pupek nebe (režie Radim Procházka) a Král nic nedělá (režie Jan Gogola ml.). Drobnou scenáristickou a dramaturgickou prací se podílel na některých projektech brněnského studia České televize.

Eva Vrbková



© 2017  Slovanská unie  z. s.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky