Zaolzi a Zaolzioczek

Folklorní soubor ZAOLZI působí od roku 2001 při místní skupině Polského kulturně-osvětového svazu v Jablunkově. Od roku 2003 začal pracovat i s dětmi a mládeží ve věku od 4 let, díky čemuž vznikl dnes již vícegenerační soubor (ZAOLZIOCZEK). Od roku 2010 spolupracujeme s vynikající goralskou kapelou Lipka z Jablunkova.

Soubor vznikl z podnětu skupinky milovníků folkloru, kteří dodnes tvoří jádro souboru. V současnosti v souboru účinkuje na 50 tanečnic a tanečníků (z toho větší polovina dětí ve věku od 4 do 15 let). Kapela hraje ve složení - první a druhé housle, viola a violoncello. Repertoár tvoří melodie pocházející z regionu Těšínského Slezska,Żywiecczyzny, Slovenska, Maďarska, Moravy a Polska. Vedoucím a zároveň primášem kapely Chrystian Heczko.

Repertoár tvoří především písně a tance Těšínských Beskyd (gorolski) a dále také zamutovské tance z regionu Zemplín, goralské tance z regionu Suchá Hora a tance cikánské. V průběhu let jsme spolupracovali s řadou významných choreografůZ toho se odvíjela i následná spolupráce s folklorními soubory "Istebna" a "Koniaków" z Polska, "Oravan" z Nižné - Slovensko, "Šmykňa" z Ostravy, "Oldrzychowice","Bystrzyca" a "Gorol" z Jablunkova.

Jako jablunkovský soubor se samozřejmě podílíme i na organizaci Mezinárodních folklorních setkání "Gorolski Święto", na kterých každoročně prezentujeme svůj program. Také pravidelně vystupujeme na mezinárodním cyklu folklorních festivalů Týden beskydské kultury - Tydzień Kultury Beskidzkiej v Polsku a soutěžní přehlídce "Złoty Kłos" v Zebrzydowicach - Polsko, kde jsme v roce 2007 získali "wyróżnienie", v roce 2013- 2.místo mezi soubory, které prezentují lidové obřady a v roce 2016 soubor ZAOLZIOCZEK získal 1.místo mezi soubory s programem umělecky opracovaném. Účastníme se rovněž mnoha folklorních a kulturně-společenských akcí na celém území česko-polsko-slovenského trojmezí, jako např. každoročně Koncert Świąteczny - předvánoční přehlídka všech folklorních souborů polské menšiny, tradičně Festiwal PZKO,Festiwal Folklorystyczny Święty Jón w Bystrzycy, Dożynki w Gutach, Zabijaczka w Nawsiu, dnů obcí, jarmarků a plesů.

V roce 2008 soubor účinkoval na Festivalu národnostních menšin v Orlové, Fedrování s folklórem v Horní Suché, druhé Paradzie Regionów w Zabrzu v Polsku organizované státním souborem Śląsk. V roce 2009 jsme se zúčastnili Festiwalu Folklorystycznego w Brzegu a Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici. V roce 2010 jsme účionkovali na mezinárodních festivalech na Slovensku: Skalité, Radostka, Nižná, Párnica a v roce 2012 jsme vystupovali na Václavském náměstí v Praze na Lize proti rakovině. Taktéž v roce 2012 jsme se zúčastnili mezinárodního folklórního festivalu v Dubnici nad Váhom a Slezských dnů v Dolní Lomné.V roce 2013 se soubor vydal na Světový folklórní festival do turecké Ankary a také vystupoval ve Varšavě v Senátu a na "Krakowskim Przedmieściu". V roce 2015 jsme se zůčastnili mezinárodních folklórních festivalů v Chełmnie a Kołobrzegu- Interfolk a v roce 2016 Podroháčských slavností v Zuberci.

Umělecký vedoucí: Marcin a Dorota Filipczyk

© 2017  Slovanská unie  z. s.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky